Większość ludzi uważa, że prowadzenie biznesu i otwarcie własnej firmy jest bardzo trudne. Wiele osób zniechęca się do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, gdy orientuje się, ilu formalności trzeba dopełnić, o czym pamiętać i ile pieniędzy oddać dla ZUS i US. Jednak warto wgłębić się w tajniki prowadzenia firmy, bo jak to mówią: „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Aby otworzyć firmę przede wszystkim trzeba mieć dobry pomysł. Kolejny etap to wdrożenie w życie tego co jest w głowie. Otwarcie firmy to nie tylko myślenie, nowe idee i pomysły. To przede wszystkim praktyczna realizacja swoich koncepcji.
Od czego zacząć?
W dzisiejszych czasach firmę można założyć bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę CEDIG i wybrać opcję „załóż działalność gospodarczą”. Po kilku minutach można cieszyć się z posiadania własnej jednoosobowej firmy. Kolejne kroki trzeba skierować do ZUS i zadeklarować jak wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne chce się płacić. Ostatni obowiązkowy etap to wizyta w Urzędzie Skarbowym i określenie, na jakich zasadach będzie działać firma i jak właściciel chce się rozliczać. Należy pamiętać o określeniu wysokości zaliczek na podatek dochodowy, aby później przy rozliczeniu rocznym nie trzeba było płacić kilku tysięcy złotych należnego podatku. Po zrealizowaniu tych trzech kroków można zabierać się za pracę. Nie ma co się bać, bo wizyty w urzędach nie są takie straszne. Większość pracowników ZUS i US chętnie pomoże i doradzi.
Czas zaistnieć w sieci
Żadna firma nie obędzie się bez dobrej reklamy. Marketing internetowy daje duże możliwości promocji, więc najlepiej od razu założyć fanpage swojej firmy. Kontakt z klientem jest bardzo ważny a za pomocą strony na facebooku można informować kontrahentów o ofercie, promocjach i wydarzeniach. Na początku warto wydać kilkadziesiąt złotych na reklamę swojej strony, aby uzyskać w krótkim czasie wiele polubień. Dobra kampania reklamowa może sprawić, że w krótkim czasie nowa firma stanie się rozpoznawalna.
Zaistnieć w sieci można również dzięki witrynie internetowej. Założenie własnej strony nie jest trudne. Wystarczy tylko przeczytać kilka poradników prowadzonych przez doświadczonych blogerów. Koszty założenia własnej strony to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Niestety należy liczyć się z tym, że kolejny rok prowadzenia strony to wydatek kilkuset złotych na domenę i serwer. Jednak warto, bo na swojej witrynie można umieścić:
– wszelkie informacje o firmie,
– ofertę,
– cennik,
– dane kontaktowe,
– aktualne informacje o promocjach i zbliżających się wydarzeniach,
– bloga,
– sklep internetowy.
Reklama tradycyjna i współpraca z lokalnymi mediami
Mimo że żyjemy w dobie wszechobecnego internetu, to tradycyjna reklama też jest ważna. Równolegle z marketingiem internetowym można prowadzić tradycyjną formę promocji przy pomocy banerów, plakatów i ulotek. Taka forma reklamy z pewnością szybciej trafi do starszych klientów, którzy nie korzystają z facebooka. Warto również współpracować z lokalnymi mediami, które na swoich witrynach i stronach chętnie umieszczą reklamę nowej firmy za stosunkowo nieduże pieniądze.
Ciężka praca
Gdy firma jest już założona, fanpage zdobywa nowych obserwujących, a witryna jest poprawnie zbudowana, to czas na intensywną pracę. Prowadzenie własnego biznesu to ciężki kawałek chleba. Ludzie pracujący na etacie rzadko rozumieją to, że przedsiębiorca pracuje 24 godziny, przez dni w tygodniu. Jednak budowanie własnego przedsiębiorstwa daje poczucie satysfakcji i niezależności.