Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo ważnym etapem starania się o pracę. Bardzo często rozmowa jest również dla potencjalnego pracownika stresująca – każdy przecież wie, że dobre pierwsze wrażenie jest niezwykle istotną sprawą.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowę zazwyczaj przeprowadza specjalista HR, czyli osoba odpowiedzialna za rekrutowanie ludzi w danej firmie. Taki tryb prowadzenia rekrutacji do firmy został zaczerpnięty z krajów zachodnich – bardziej szczegółowy opis pozyskiwania i rekrutowania pracowników na zachodzie znajdziemy na portalu www.globalny.pl. Zdarza się, że w mniejszych firmach, które nie zatrudniają specjalisty HR rozmowę przeprowadza kierownik działu, dyrektor, właściciel firmy.

Rozmowę rozpoczynamy od przywitania i opowiedzenia kilku słów o sobie. Oczywiście odradza się mówienie o sobie w kontekście prywatnym, najlepiej skupić się na opowiedzeniu o doświadczeniu, o pracy, trochę o umiejętnościach. Gdyby krótki opis był niewystarczający to osoba, która prowadzi rozmowę będzie dopytywać – w szczególności o doświadczenie. Dodatkowo zada kilka typowych pytań, na przykład: ,,Wymień swoje pozytywne, negatywne cechy”.

Scenki sytuacyjne w ramach rekrutacji

Następny etap, zwłaszcza w dużych firmach to przede wszystkim zadania, tzw. scenki sytuacyjne. HR pyta, co zrobiłbyś w sytuacji, gdy… Jest to bardzo ważny etap, ponieważ pokazuje, jak potencjalny pracownik zachowa się w danej stresującej sytuacji.

Po scenkach sytuacyjnych przychodzi czas na zadawanie pytań. W tym momencie warto zapytać o szczegóły dotyczące potencjalnej współpracy; o to, w jaki sposób funkcjonuje firma, o wymiar czasu godzin itd.

Trzeba mieć na uwadze fakt, iż rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca nie tylko dla nas, ale i dla osoby, która ją przeprowadza. Warto przed rozmową zadbać o rozluźnienie. Dobra w tym przypadku będzie na przykład herbata z melisy, która przynajmniej częściowo ukoi nasze nerwy.